Lonneker 1 wint van Haarlem

Op zaterdag 10 mei 2014 speelde Lonneker 1 de laatste wedstrijd van het seizoen. Dit was twee dagen nadat Lonneker 2 kampioen was geworden van de 1ste Klasse SBO. Door een overwinning in de laatste ronde tegen ’t Zwarte Paard werd het kampioenschap en daarmee promotie naar de promotieklasse veiliggesteld! Door overtuigende overwinningen in de voorgaande rondes waren 2,5 bordpunten in de laatste ronde ook al genoeg om de concurrentie voor te blijven zelf als ze met 8-0 zouden winnen.

Het eerste speelde uit tegen HWP Haarlem dat met hun sterkste opstelling aan een gemiddelde rating van ruim 2180 zou komen en daarmee nominaal het sterkste team is van de Klasse 2B. Haarlem was voor ons een verre uitwedstrijd. Voor mij (Arno) zou dit normaal gesproken wel meevallen maar dit keer heb ik de dag ervoor nog in Lonneker gespeeld. Hierdoor moest ik met de trein vanuit Enschede naar Haarlem. Onderweg kwam ik allerlei moeilijkheden tegen. Zo zat ik bijvoorbeeld nog een tijd op Schiphol wat niet de bedoeling was maar de trein waar ik in zat stopte op geen enkel station in Amsterdam terwijl dat juist wel de bedoeling was. Dit weerhield me er uiteraard niet van om zoals wel vaker als eerste en ruim een uur voor de wedstrijd begon op de locatie aanwezig te zijn. Jokim die ook onderweg enige moeilijkheden met het openbaar vervoer wist te trotseren arriveerde mooi op tijd. Net voor het startschot kwam de auto aan met daarin Patrick, Robin, Menno, Mart en Roelof. Walter kwam met de auto vanuit Groningen en kwam om ongeveer 13:15 aan. Onze wedstrijd tegen Haarlem viel namelijk gelijk met wegwerkzaamheden die alleen op die dag plaatsvonden. HWP Haarlem 2 speelde in dezelfde zaal als wij tegen Doetinchem die wij in de afgelopen vier jaar drie keer thuis hebben ontvangen.

Mijn partij aan bord 6 was rond 15:00 als eerste afgelopen. Mijn tegenstander offerde erg enthousiast en al op zet 11 in een stelling waar nog niets aan de hand was de dame tegen een toren en loper. De complicaties vielen mee. Een aantal stukken werden geruild waardoor ik ook nog een pion won. In een eindspel met een dame en zes pionnen voor mij tegen een toren, loper en vijf pionnen voor mijn tegenstander gaf hij op. Ik zou namelijk nog twee pionnen winnen. 0-1 een mooi begin dus.

Ongeveer een uur later eindigde drie partijen letterlijk binnen een minuut (het was eventueel anderhalve minuut maar sowieso niet meer dan dat). Alle drie in remise. Mart speelde aan bord 4 zoals wel vaker een erg tactische partij. Na afloop wist hij te vertellen dat er veel trucjes in zaten. Zijn tegenstander zag, jammer genoeg voor Mart en de rest van Lonneker, alles. Doordat alle tactische dreigingen verhinderd moesten worden kon Mart’s tegenstander zelf ook weinig creëren. Dit ging een tijd door tot er een eindspel ontstond dat iets minder leek voor Mart. Er vonden verdere afwikkelen plaats naar een eindspel met lopers van dezelfde kleur met één tegen twee pionnen. Mart’s tegenstander bood in deze stelling remise aan. Met zijn laatste zet zou er nog een pion geruild worden waardoor er aan remise geen ontkomen meer aan was.

Jokim’s partij aan bord 5 was de volgende partij die eindigde. De partij begon met de afruilvariant in het Frans. Sommige partijen worden in dit stadium al remise verklaard maar niet deze. Er gebeurde nog van alles. Ik meende dat Jokim in een theoretische stelling door met een toren op de vijandelijke stelling in te slaan een pion of eventueel twee stukken tegen een toren zou kunnen winnen. Jokim had tijdens de partij uitgerekend dat dit niet kon. Remise werd overeengekomen met een nog aardig vol bord. De stelling was dan toch te veel in balans om er als één van beiden door heen te komen. Beide spelers hadden nog wel wat kunnen proberen maar ze gunden elkaar hun beste voortzetting niet. De stelling werd herhaald en toen nog een keer waarna de speler aan Haarlemse zijde remise claimde.

Menno speelde aan bord 2 naar eigen zeggen een ontzettend saaie partij. Zijn tegenstander wilde Menno geen compensatie voor iets meer activiteit geven waardoor hijzelf ook vrij weinig kon creëren. Menno ging dus een gelijkwaardig middenspel in. Dit werd later een gelijkwaardig eindspel, wat natuurlijk prima is met zwart. In het eindspel hadden beiden twee torens en vijf pionnen. De verdeling van de pionnen van de witte en zwarte stelling waren wel anders. Menno had vier pionnen op de damevleugel en één op de koningsvleugel. Zijn tegenstander had, uit mijn hoofd, twee pionnen op de damevleugel en drie op de koningsvleugel. Echter, de stelling was nog steeds gelijkwaardig waardoor remise overeengekomen werd. De tussenstand was 1,5-2,5 voor ons. In deze fase van de wedstrijd hadden we al meer bordpunten verzameld dan bij sommige prognoses waren voorspeld!

Robin speelde aan bord 3 tegen Siciliaans. Er ontstond een bijzonder scherpe partij waarin tegengesteld werd gerokeerd en beide spelers, zoals dat heet, ongecomprimeerd op winst speelden. Robin had zijn pionnen al op g5 en h5 staan met de enige stukken als backup. Op dat moment offerde zijn tegenstander een paard op a3. Robin moest dit offer wel met bxa3 aannemen waardoor zijn koningstelling open lag en zijn paard op c3 ongedekt kwam te staan. Zwart speelde Db6+ als tussenzet waarna er na Pcb5! niet veel meer aan de hand was. Ik heb de analyses die op zich zelf ook al in ieder geval een uur hebben geduurd niet helemaal gevolgd maar ik denk dat Db6+ toch wel een mindere zet was. Robin’s tegenstander die na Pa3+ nog ongeveer 30 minuten had tegenover 20 voor Robin kwam slechts drie zetten later toch wel onder tijdsdruk te staan. Robin’s aanval sloeg door. Er promoveerde een pion op h8 tot D. Een paar zetten later gaf Robin mat. Met 3,5 bordpunten en nog drie partijen te gaan was de overwinning in zicht.
1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Be3 e5 7. Nb3 Be6 8. h3
Be7 9. f4 exf4 10. Bxf4 Nc6 11. Qe2 Ne5 12. O-O-O Qc7 13. g4 Nfd7 14. Kb1 O-O
15. Nd4 g6 16. Qg2 Kh8 17. Be2 Rac8 18. h4 Nc4 19. Bc1 Bf6 20. g5 Be5 21. h5
Na3+ 22. bxa3 Qb6+ 23. Ncb5 Rc5 24. Bb2 Kg8 25. hxg6 axb5 26. Nxe6 fxe6 27. Qh3
Rf2 28. Qxe6+ Kf8 29. gxh7 Bxb2 30. h8=Q+ Bxh8 31. Rxh8+ Kg7 32. Qg8# 1-0

Aan bord 7 speelde Roelof die tegen Alkmaar ook al ingevallen was een solide opening. In het middenspel kwam Roelof iets passief te staan maar de stelling bleef in balans. De dames werden wat ongelukkig geruild waardoor Roelof een dubbelpion kreeg. Er ontstond een eindspel met toren en paard voor Roelof tegen een toren en een actieve loper met zeven pionnen voor beiden. De remiseachtige stelling werd steeds iets minder remiseachtig. Op een gegeven moment was het door goed defensief spel misschien nog net te keepen. Roelof zette in op zijn aanvalskansen. Hij zette zijn pionnen naar voren wat zijn eigen stelling ook wel verzwakte. Een pion op de damevleugel ging verloren. Roelof kon nog wel met zijn paard de pion op g7 slaan. Misschien had hij nog door met Ph5 de pion op f6 aan te vallen en dan weer door met Pf4 de pion op d5 aan te vallen op zetherhaling kunnen spelen (?). Uiteindelijk liep een zwarte pion door waarna Roelof opgaf.

Aan bord 8 maakte Walter die in voorgaande jaren al wel in het eerste heeft gespeeld zijn debuut in de tweede klasse. Tegen een gambiet wist hij de pluspion lang vast te houden. Zijn stelling was wel wat passief maar dat heb je wel vaker met zwart. Wit sloeg met een loper op h6 waarna Walter correct complicaties uit de weg ging. De dames en wat lichte stukken werden geruild. In deze stelling kon Walter de a-lijn openen. De pionnen van wit waren allemaal wat kwetsbaar en de witte loper en koning stonden ook niet erg handig. De twee witte torens leken niet alles te kunnen dekken. Dit was echt een stelling die je door middel van vijf of tien nauwkeurige zetten kunt winnen. Dit was ook de fase van de partij waarbij beide spelers niet echt veel meer tijd hadden om de nauwkeurigste zetten te vinden. Walter kwam met één toren en later met nog een toren binnen. Dit gebeurde wel wat langzaam en wit leek het te kunnen keepen. Walter kon door onnauwkeurig spel van zijn tegenstander een stuk winnen. Hierna gaf Walter jammer genoeg zelf weer het stuk weg. In een toreneindspel dat voor mijn gevoel iets minder was voor Walter werd remise overeengekomen. Vooraf waren we met remise tegen deze tegenstander met 200 ratingpunten meer tevreden geweest maar met deze partij hoop je op meer. Op dit moment hadden we al wel het een matchpunt binnen!

Patrick speelde aan bord 1 met wit tegen een FM met meer dan 2300 een erg interessante partij. Al in de opening ontstonden er complicaties die hebben geleid tot een materiaalverhouding waarbij Patrick een stuk had tegen drie pionnen. Aan het begin van het eindspel had zwart al zijn pionnen nog, twee daarvan waren al op de vierde rij en deze pionnenstructuur was niet verzwakt. Deze pionnenmacht was wel wat minder functioneel dan zijn indrukwekkende verschijning deed vermoeden. Er waren namelijk geen witte stukken die aangevallen konden worden of in het gedrang konden komen. Aan de andere kant stonden Patrick’s pionnen her en der verspreid over het bord waaronder een dubbelpion op de h-lijn. Patrick had wel mooi twee actieve lopers tegenover een iets minder actief paard van zwart. Deze stelling werd verder afgewikkeld naar een stelling met toren en loper en geen pionnen voor Patrick tegen toren en maar liefst zes pionnen voor zijn tegenstander. Patrick’s toren en loper stonden wel erg actief waardoor er al meteen twee pionnen teruggewonnen konden worden. De zwarte koning kon op de achtste rij vastgehouden worden en Patrick wist te voorkomen dat één van de zwarte pionnen kon gaan lopen. Ook hier werd remise overeengekomen. Wat de eindstand op een 3,5-4,5 overwinning bracht.

Door deze uitslag sluiten we het seizoen af met 10 matchpunten en 38 bordpunten. Hiermee zijn we op de derde plaats geëindigd. Dit is niet gek als je bedenkt dat we in de twee afgelopen seizoenen twee keer zijn gepromoveerd en dus weer in een sterkere klasse waren terecht gekomen. Met nog één ronde te gaan zouden we ergens tussen plaats 8 en plaats 3 eindigen dus wat dat betreft is plaats drie ook mooi. Aan de andere kant hebben we echt een aantal wedstrijden niet gewonnen terwijl de overwinning voor het oprapen was. Als het in deze wedstrijden steeds net even iets anders was gegaan komt plaats 1 met 13 matchpunten ook opeens erg dichtbij. Aan nog weer een andere kant was het met nog maar twee wedstrijden ook nog even onduidelijk of we er überhaupt in zouden blijven. Omdat iedereen in deze Klasse toch wel aan elkaar gewaagd was bleek 7 matchpunten voor Emmanuel Lasker, dus slechts 2 onder het gemiddelde, niet genoeg voor klassebehoud. Dit was het aantal waar wij twee rondes voor het einde op stonden toen we nog tegen de sterke teams VAS en HWP Haarlem moesten. Het is dus allemaal een kwestie van perspectief.

Arno

T  HWP Haarlem             2050    Lonneker           1928     3½    -    4½
1. FM Bart Gijswijt        2307    Patrick Wiebe      2154     ½     -    ½
2. Rene Duchêne            2145    Menno Monsma       2049     ½     -    ½
3. Indra Polak             2151    Robin Bos          1982     0     -    1
4. Max Merbis              2122    Mart Wennink       1923     ½     -    ½
5. Hubrecht van den Brekel 1939    Jokim van den Bos  2019     ½     -    ½
6. Jan Burggraaf           1997    Arno van Akkeren   2014     0     -    1
7. Paul Tuijp              1895    Roelof Berkepeis   1694     1     -    0
8. Adrie Pancras           1844    Walter Wissenburg  1585     ½     -    ½
	

r9  Klasse 2A             Rav     Mp   Bp         1    2    3    4    5    6    7    8    9    10
1.  Groninger Combinatie2 2148    13   43½        x    7    4    4    4    5    3½   5½   5    5½
2.  Caissa 3              2074    12   36½        1    x    4½   4    5    5    5    4    3½   4½
3.  Lonneker              2041    10   38         4    3½   x    4    4½   3    4    4½   4    6½
4.  De Waagtoren          2096    10   36½        4    4    4    x    2½   4    5½   4½   4    4
5.  HWP Haarlem           2132    9    37         4    3    3½   5½   x    5    3    5    4½   3½
6.  Utrecht 2             2053    9    36½        3    3    5    4    3    x    6½   3    4½   4½
7.  VAS                   2061    9    32½        4½   3    4    2½   5    1½   x    2½   5    4½
8.  MSV                   2077    8    37         2½   4    3½   3½   3    5    5½   x    4    6
9.  Emanuel Lasker        2039    7    34½        3    4½   4    4    3½   3½   3    4    x    5
10. Hardenberg            2055    3    28         2½   3½   1½   4    4½   3½   3½   2    3    x